Під час пандемії коронавірусу вкрай важливо подбати про свій імунітет, оскільки від нього залежить, чи вистачить сил організму побороти смертоносну інфекцію. Виявилося, що їжа, що містить багато солі, послаблює захисні сили організму, підвищуючи в ньому вироблення глюкокортикоїдів. А це, в свою чергу, знижує опірність організму вірусам, зокрема і COVID-19.
Як свідчать дослідження, гормони групи глюкокортикоїдів здатні пригнічувати запальні процеси. Однак у випадку підвищення їхньої концентрації вони також можуть послаблювати імунітет. Про це пише німецьке видання Frankfurter Allgemeine Zeitung з посиланням на вчених з Боннського університету.
Вчені дослідили, як їжа з високим вмістом солі впливає на стан бактеріального мікробіома кишечника. Експеримент був проведений на гризунах, раціон яких впроодовж тижня містив у собі підвищену кількість солі.
Виявилося, що сіль знизила здатність кишечника протистояти бактеріям, які здатні викликати пієлонефрит, харчові отруєння. Імунітет тварин слабшав настільки, що патогенні мікроорганізми розмножувалися набагато швидше, ніж у тих, які не вживали багато солі.
«Їжа з високим вмістом солі пригнічує захисні сили важливих імунних клітин нейтрофілів: білих кров'яних тілець, завдання яких полягає у знищенні шкідливих сторонніх часток, бактерій, вірусів. У тварин до послаблення захисної функції нейтрофілів призвів підвищений вміст глюкокортикоїдів у крові», - розповіли автори проекту.
Вони також перевірили дію солі на чоловіках і жінках, які щодня впродовж тижня отримували додатково до свого раціону по 6 грамів кухонної солі. В результаті у людей значно зросла концентрація глюкокортикоїдів в крові і сильно знизилася активність імунних клітин нейтрофілів.
Вчені звертають увагу на те, що більшість з нас вживає набагато більше солі у зв'язку з вживанням продуктів, що пройшли переробку. Зокрема, йдеться про хліб, ковбасні вироби, сири.
Нагадаємо, раніше експерти з'ясували, що кава може завдати шкоди організму, особливо в умовах пандемії коронавірусу.