Нещодавно мед потрапив у заголовки газет з новинами про те, що він перевершує звичайні засоби в поліпшенні симптомів інфекції верхніх дихальних шляхів. Але це не перший раз, коли мед викликає серйозний ажіотаж. Кілька досліджень показали, що мед, який часто називають рідким золотом, дуже корисний для здоров'я.
Це цікаво, оскільки мед-це повністю натуральний, легко доступний варіант для більшості домашніх господарств. Пропонуємо вам ознайомитися з дослідженнями, присвяченими захисним властивостям меду, про те, як купувати найкращі сорти меду і про способи додавання цього підсолоджувача в страви, закуски і напої.
У новій статті в журналі BMJ Evidence-Based Medicine дослідники Оксфордського університету розглянули 14 раніше опублікованих досліджень, присвячених ефективності меду для полегшення симптомів інфекцій. Вони виявили, що в порівнянні зі звичайними методами лікування (наприклад, безрецептурними ліками і антибіотиками) мед поліпшив як частоту, так і тяжкість кашлю, а також може служити недорогою альтернативою антибіотикам.
Автори дослідження приходять до висновку, що необхідні подальші контрольовані випробування. Центри контролю та профілактики захворювань назвали стійкість до антибіотиків однією з найсерйозніших проблем громадського здоров'я у світі, а інше дослідження 2017 року показало, що мед може мати вирішальне значення. Вчені з Іллінойського університету в Чикаго виявили, що антимікробна сполука, вироблена бджолами, може стати основою для нових антибіотиків.
У статті 2018 року, опублікованій в журналі Nutrients, були розглянуті захисні ефекти меду при метаболічному синдромі ( MetS), кластері конкретних факторів ризику, виявлених у третини дорослих у США. Щоб отримати діагноз МетС, у вас повинно бути як мінімум три з п'яти станів: об'ємна талія (більше 90 для жінок і більше 100 см для чоловіків); підвищений артеріальний тиск; високий рівень шкідливих тригліцеридів в крові; низький «хороший» холестерин ЛПВЩ; і високий рівень цукру в крові.
У статті дослідники викладають причини, чому мед може допомогти поліпшити ці умови. По-перше, мед має низький глікемічний індекс, тому він не викликає стрибка рівня цукру в крові і рівня інсуліну, а також допомагає підвищити чутливість до інсуліну. Також було показано, що мед запобігає надмірному збільшенню ваги і покращує ліпідний обмін за рахунок зниження рівня тригліцеридів, а також загального холестерину і поганого "холестерину ЛПНЩ, одночасно підвищуючи "хороші" ЛПВЩ.
Антиоксидантні властивості меду також допомагають знизити окислювальний стрес, один з центральних механізмів метаболічного синдрому. З цих причин дослідники приходять до висновку, що мед може бути інтегрований в управління метаболічним синдромом як в профілактичних, так і в терапевтичних цілях.
В іншій недавній статті про переваги меду досліджується його здатність боротися з загартовуванням артерій, провідною причиною смерті в усьому світі. Опублікована в 2019 році також в журналі Nutrients, автори відзначають, що мед містить більше 180 речовин, включаючи натуральні цукри, а також безліч вітамінів, мінералів і фітохімічних речовин. Дослідники приходять до висновку, що антиоксидантні та протизапальні сполуки в меді, крім його здатності протидіяти окислювальному стресу, є ключовими факторами, відповідальними за його захисні властивості.
Більш ранні дослідження показують, що вживання меду з високим вмістом антиоксидантів дійсно підвищує рівень антиоксидантів в крові, і що заміна обробленого цукру медом може допомогти підвищити антиоксидантний захист у здорових дорослих.
У недавньому огляді використання меду, опублікованому в журналі Integrative Medicine Insights, йдеться, що мед має пребіотичні властивості. Пребіотики допомагають ферментувати корисні бактерії в кишечнику, включаючи біфідобактерії та лактобацили. Цей зсув був пов'язаний з посиленням імунної функції та поліпшенням психічного благополуччя. Дослідники також відзначають противірусну активність меду.
Крім натурального цукру і антиоксидантів, мед містить деякі поживні речовини. Наприклад, хоча кількості на порцію і невеликі, в меді був виявлений 31 мінерал, включаючи всі основні мінерали, такі як фосфор, кальцій, калій і магній. Мед також містить близько 600 летких сполук, які, як вважається, сприяють його потенційним біомедичним ефектам.
Коротше кажучи, мед не забезпечить великий відсоток поживних речовин у вашому раціоні, але це, безумовно, не порожні калорії; і дослідники все ще вивчають функціональні переваги його складного складу.