Багато людей час від часу відчувають занепокоєння. Ви можете відчувати живіт перед співбесідою, турбуватися про гроші або турбуватися, якщо вашої дитини немає вдома до комендантської години. Це нормальна частина людського буття.
Але що, якщо ваша надзвичайна тривога не зникне? Негативні або нав'язливі думки можуть захлеснути ваш розум до такої міри, що Вам буде важко справлятися з повсякденними ситуаціями. Це називається невротичною поведінкою або неврозом. Це може-але не завжди - бути результатом психічного захворювання.
Слово невроз використовується з 1700-х років для опису різких і ірраціональних психічних, емоційних або фізичних реакцій. За своєю суттю невротична поведінка-це автоматична, несвідома спроба впоратися з глибокою тривогою.
У 1980 році Американська психіатрична асоціація вилучила термін невроз зі свого діагностичного керівництва в рамках модернізації, спрямованої на стандартизацію критеріїв психічних захворювань. Сьогодні невроз-це не окремий психічний стан. Замість цього лікарі найчастіше відносять його симптоми до тієї ж категорії, що і тривожний розлад. Іншими словами, те, що раніше називалося неврозом, тепер підпадає під дію тривожності.
Межа, що відокремлює невротика від нормального, - це інтенсивність. Невротичні думки та поведінка за визначенням настільки екстремальні, що перешкоджають вашому особистому, професійному та романтичному життю. Більш того, вони зазвичай є вашою відповіддю за замовчуванням навіть на незначні проблеми.
Звичайна поведінка: ви турбуєтеся про те, щоб вчасно завершити великий проект на роботі.
Невротична поведінка: ви зациклюєтеся на дедлайні і стогнете: "я ніколи цього не зроблю!"навіть якщо це термін у кілька місяців, і у вас мало інших справ.
Звичайна поведінка: Вам подобається добиратися в аеропорт за 2 години до кожного польоту.
Невротична поведінка: ви наполягаєте на тому, щоб приїхати на 4 години раніше, а потім кожні 10 хвилин питаєте у інспектора, чи вчасно ви відправляєтеся.
Звичайна поведінка: ваш колишній чоловік змінив Вас, і ви побоюєтеся нових відносин.
Невротична поведінка: ви постійно запитуєте свого нового партнера, чи зраджує він вам, а потім звинувачуєте себе в тому, що відштовхнули його.
Іноді невроз виникає через те, що у вас буквально невротична особистість. Також називається невротизм, це тип особистості, а не діагностована медична проблема. Експерти називають це однією з рис особистості "великої п'ятірки" (інші - екстраверсія, поступливість, сумлінність і відкритість досвіду) - набір загальних характеристик, які найчастіше зустрічаються у всьому світі.
У невротичної особистості мало природного буфера від стресу. Ви бачите повсякденні ситуації набагато гірше, ніж вони є насправді, а потім звинувачуєте себе в своєму крайньому песимізмі і негативі.
Невроз-симптоми:
Невротична поведінка також може бути пов'язана з проблемами психічного здоров'я. Невротична особистість може зробити вас більш схильним до того, що дослідники називають «інтерналізуючими розладами», наприклад:
Невротична особистість або невротична поведінка не включають марення або галюцинації, які є симптомами психотичних розладів, при яких ви втрачаєте зв'язок з реальністю. Замість цього ви зациклюєтеся на власних негативних емоціях і невдачах, реальних або уявних.
Дослідники вважають, що існує зв'язок між невротичною особистістю та вашими генами, яка може відкрити шлях до нових методів лікування тривоги або депресії.
Люди з невротичним характером частіше курять, зловживають алкоголем та іншими наркотиками, страждають розладами харчової поведінки, не мають соціальної підтримки і розлучаються.
У той же час здорова доза невротичних нахилів може бути корисна. Людина з врівноваженим характером може направити занепокоєння з приводу крайнього терміну на роботі, щоб представити його як шанс отримати підвищення по службі або об'єднатися з колегами. Або занепокоєння про своє здоров'я може спонукати вас добре харчуватися і займатися спортом.
Якщо ви впораєтеся зі своїм занепокоєнням і стресом, це може допомогти приборкати вашу невротичну поведінку. Самолікування може допомогти, якщо ваше занепокоєння легке і нетривале. Фахівці рекомендують:
Якщо ці заходи не допомагають або ви відчуваєте, що тривога заважає вам жити, поговоріть зі своїм лікарем.