Шафран: в чем польза самой дорогой специи в мире

Помимо пользы для здоровья, шафран может использоваться в красителях, парфюмерии и для ароматизации блюд. / Pixabay

Помимо пользы для здоровья, шафран может использоваться в красителях, парфюмерии и для ароматизации блюд.

Шафран-це пряність, яку збирають з квітки крокусу. Він використовувався в лікувальних цілях з давніх часів, особливо на Близькому Сході і в Греції. Сучасні дослідження підтверджують користь шафрану для здоров'я при різних захворюваннях, від запалень до депресії.

Крім користі для здоров'я, шафран може використовуватися в барвниках, парфумерії і для ароматизації страв.

"Шафран-найдорожча спеція в світі, частково через те, що його складно зібрати», - говорить Крістін Бішара, доктор медицини, засновниця From Within Medical, комплексної лікувально-оздоровчої практики в Нью-Йорку.

"Шафранові нитки присутні в квітці крокусу, і їх важко зібрати, оскільки кожну нитку потрібно збирати вручну", - говорить вона. Після збору шафран сушать і продають в оригінальній формі ниток або подрібнюють в порошок, який потім використовують в таких продуктах, як чай або лікувальні добавки.

Читати такожКуркума: 6 дивовижних переваг для серця, очей і запалень

Незважаючи на вартість, все більше людей цікавляться користю шафрану для здоров'я і використовують його через його потужні лікувальні властивості, говорить Бішара.

Які переваги шафрану?

"Шафран-це сильнодіюча лікарська рослина, оскільки вона містить понад 150 хімічних сполук, деякі з яких можуть мати великий вплив на здоров'я», - говорить Олена Дешко, лікар-натуропат і Сімейний лікар з Торонто.

Ось деякі з підтверджених наукою переваг шафрану для здоров'я:

Покращує настрій і бореться з депресією

"Шафран найбільш відомий і добре вивчений завдяки своєму позитивному впливу на настрій", - говорить Дешко. Фактично, деякі дослідження показують, що шафран може допомогти запобігти депресії.

Медичний огляд 2019 року, до якого увійшли дев'ять досліджень впливу шафрану на депресію від легкої до помірної, показав, що пряність має «значний вплив» на зниження тяжкості депресії.

Інший медичний огляд 2019 року показав, що шафран можна порівняти з СИОЗС, засобом першої лінії від депресії. Дослідники виявили, що фармакологічні дози шафрану в сушених, екстрактивних та інкапсульованих формах, як видається, регулюють нейротрансмітери, включаючи серотонін, той самий нейромедіатор, який СИОЗС прагне збільшити в мозку.

Зменшує запалення і діє як антиоксидант

Бішара каже, що шафран містить кілька антиоксидантів, у тому числі:

Антиоксиданти допомагають зменшити і запобігти пошкодженню клітин і знизити ризик деяких захворювань. У разі шафрану його антиоксидантні властивості допомагають зменшити запалення-стан, який пов'язаний з безліччю захворювань.

"Шафран має потужні протизапальні властивості, які допомагають при таких станах, як: серцеве захворювання, ожиріння, хвороба Альцгеймера і діабет, - говорить Бішара.

За словами Бішара, ці хімічні речовини можуть допомогти захистити організм від багатьох хвороб, у тому числі:

Хвороба Альцгеймера: було показано, що кроцин допомагає людям з хворобою Альцгеймера, зменшуючи дегенерацію мозку.

Рак: було показано, що каротиноїди мають захисну дію проти раку і утворення пухлин, а також при лікуванні раку, наприклад хіміотерапії, на тваринних моделях.

Хвороби серця: на тваринних моделях було показано, що шафран знижує рівень холестерину і ожиріння, тому дослідження показують, що він може знизити ризик серцевого нападу. Хоча, щоб знати напевно, необхідні додаткові дослідження на людях.

Діабет: кроцетин був пов'язаний з профілактикою інсулінорезистентності, стану, що передує діабету 2 типу.

Хоча шафран зазвичай вважається безпечним у відповідних дозах для короткострокового використання або при використанні в кулінарії, важливо поговорити зі своїм лікарем, перш ніж починати приймати будь-які трав'яні добавки, включаючи шафран, тому що це може мати потенційно несприятливий вплив на ваше здоров'я.

Наприклад, хоча низькі дози можуть бути безпечними під час вагітності, високі дози шафрану можуть бути пов'язані з викиднем, тому вагітним жінкам слід проявляти обережність перед його вживанням.

Впливає на сексуальне і репродуктивне здоров'я

Лікування сексуальної дисфункції-одне з давніх традиційних застосувань шафрану. Деякі дослідження показують, що шафран може поліпшити сексуальне і репродуктивне здоров'я.

Невелике дослідження 2008 року показало, що жінки, які приймали 30 мг шафрану на день, мали менше симптомів ПМС порівняно з жінками, які отримували плацебо.

Дослідження 2012 року показало, що 30 мг шафрану в день можуть допомогти протидіяти сексуальним побічним ефектам ліків від депресії СІЗЗС у жінок, включаючи відсутність збудження, сухість піхви і біль під час сексу.

Невелике дослідження 2009 року показало, що 200 мг шафрану в день можуть збільшити кількість і тривалість ерекції у чоловіків, які борються з еректильною дисфункцією.

Новости сейчасКонтакты