Як правило, ліків від алергії не існує, але є кілька видів ліків - як без рецепту, так і за ним - здатні полегшити дратівливі симптоми, серед яких застій слизу і нежить. Ці ліки від алергії включають антигістамінні препарати, протинабрякові, комбіновані препарати, кортикостероїди та інші.
Імунотерапія у вигляді уколів від алергії або пігулок під язик, які поступово збільшують вашу здатність переносити алергени, також доступна. Але розберемося по порядку.
Пігулки від алергії
Антигістамінні препарати використовувалися роками для лікування симптомів алергії. Їх можна приймати у вигляді таблеток, рідини, назального спрею або очних крапель. Антигістамінні очні краплі, які відпускаються без рецепта (OTC), можуть зменшити свербіж очей, в той час як назальні спреї можна використовувати для лікування симптомів сезонної або цілорічної алергії.
Читайте такожЛікування алергії: способи і терапія
Як працюють антигістамінні препарати?
Коли ви піддаєтеся впливу алергену - наприклад, пилку амброзії, - це викликає відповідь імунної системи. Клітини імунної системи, відомі як "тучні клітини", виділяють речовину, так званий гістамін, що приєднується до рецепторів в кровоносних судинах, викликаючи їх збільшення. Гістамін також зв'язується з іншими рецепторами, викликаючи почервоніння, набряк, свербіж і зміни в секреції. Блокуючи гістамін і утримуючи його від зв'язування з рецепторами, антигістамінні запобігають цим симптомам.
Які побічні ефекти антигістамінних препаратів?
Багато старих безрецептурних антигістамінних препаратів можуть викликати сонливість. Більш нові антигістамінні другого і третього покоління мають менше побічних ефектів і також відпускаються без рецепта.
Ці препарати приймають участь в регуляції тонусу кровоносних судин. Протизастійні засоби знімають застій і часто призначаються разом з антигістамінними препаратами при алергії. Вони можуть бути в формі спрею для носа, очних крапель, рідини або пігулок.
Деконгестанти для назального спрею і очних крапель слід застосовувати тільки протягом декількох днів, тому що тривале застосування може фактично погіршити симптоми. Пігулки і рідкі протинабрякові засоби можна приймати довше.
Як працюють протизастійні засоби?
Під час алергічної реакції тканини в носі можуть набрякати у відповідь на контакт з алергеном. Цей набряк виробляє рідину і потовщення слизової. Кровоносні судини в очах також можуть опухати, викликаючи почервоніння. Протизастійні засоби зменшують набряклі носові тканини і кровоносні судини, зменшуючи симптоми набряку, закладеності носа, секреції слизу і почервоніння.
Які побічні ефекти?
Протизастійні засоби можуть підвищувати артеріальний тиск, тому їх зазвичай не рекомендують людям з проблемами артеріального тиску або глаукомою. Вони також можуть викликати безсоння або дратівливість і обмежувати відтік сечі.
Деякі ліки від алергії містять як антигістамінний, так і протинабряковий засіб для полегшення симптомів множинної алергії. Вони мають безліч ефектів, крім блокування ефектів гістаміну, такі як запобігання викиду тучними клітинами інших хімічних речовин, що викликають алергічну реакцію.
Стероїди, відомі в медицині як кортикостероїди, можуть зменшити запалення, пов'язане з алергією. Вони запобігають і лікують закладеність носа, чхання та свербіж, нежить через сезонну або цілорічну алергію. Вони також можуть зменшити запалення і набряк від інших типів алергічних реакцій.
Системні стероїди доступні в різних формах: у вигляді таблеток або рідин для серйозних алергій або астми, інгаляторів місцевої дії для лікування астми, спреїв місцевої дії для сезонних або цілорічних алергій, місцевих кремів для лікування шкірних алергій або місцевих очних крапель для алергічного кон'юнктивіту. На додаток до стероїдних ліків ваш лікар може прийняти рішення призначити додаткові види ліків, щоб допомогти в боротьбі з алергічними симптомами.
Стероїди є високоефективними ліками від алергії, але їх необхідно приймати регулярно, часто щодня, щоб мати максимальну користь - навіть якщо ви не відчуваєте симптомів алергії. Крім того, може пройти від одного до двох тижнів, щоб відчути повний ефект ліків.
Які побічні ефекти стероїдів?
Стероїди мають багато потенційних побічних ефектів, особливо при пероральному прийомі, системно і протягом тривалого періоду часу.
Побічні ефекти системних стероїдів при короткочасному застосуванні включають в себе: збільшення ваги, затримка рідини, підвищений артеріальний тиск, пригнічення росту, цукровий діабет, катаракта очей, остеопороз стоншування кісток, м'язова слабкість.
Побічні ефекти стероїдів можуть включати кашель, хрипоту або грибкові інфекції рота.
Стабілізатори тучних клітин можуть бути використані для лікування легкого і помірного запалення у людей, які страждають алергією.
Стабілізатори тучних клітин випускаються у вигляді очних крапель при алергічному кон'юнктивіті і назальних спреїв при симптомах назальной алергії. Як і в багатьох препаратах, може пройти кілька тижнів, перш ніж ви відчуєте повний ефект.
Як працюють стабілізатори тучних клітин?
Стабілізатори тучних клітин працюють шляхом запобігання вивільненню гістаміну з тучних клітин (клітин, які виробляють і зберігають гістамін). Деякі з цих препаратів також мають важливі протизапальні ефекти, але зазвичай вони не так ефективні, як стероїди.
Які побічні ефекти стабілізаторів тучних клітин?
Іноді може виникнути подразнення горла, кашель або шкірний висип. Стабілізатори тучних клітин у вигляді очних крапель можуть викликати печіння, поколювання або помутніння зору при їх застосуванні.
Модифікатори лейкотріену використовуються для лікування симптомів астми і носової алергії. Їх можна призначати разом з іншими ліками. Ці ліки доступні тільки за рецептом лікаря і випускаються у вигляді таблеток, жувальних таблеток і пероральних гранул.
Як працюють модифікатори лейкотрієну?
Модифікатори лейкотрієнів блокують дію лейкотрієнів, хімічних речовин, що утворюються в організмі в відповідь на алергічну реакцію.
Які побічні ефекти лейкотрієнових модифікаторів?
Побічні ефекти цих препаратів рідкісні, але можуть включати: біль в животі або розлад шлунка, печію, високу температуру, закладеність носа, кашель, висипання, головний біль, дратівливість.
Імунотерапія може бути однією з найефективніших форм лікування, якщо ви страждаєте на алергію більше трьох місяців на рік. При алергічних щепленнях ви піддаєтеся поступовому збільшенню рівня алергену, щоб допомогти вашій імунній системі підвищити толерантність.