Гарбузове насіння може бути одним з найбільш корисних перекусів - лише жменька може дати вам щедру дозу щоденного споживання клітковини, а також багатьох вітамінів і мінералів.
Оскільки воно дуже поживне, додавання насіння гарбуза в ваш раціон може принести користь вашому здоров'ю різними способами. Ось п'ять науково доведених переваг гарбузового насіння.
Гарбузове насіння-відмінне доповнення до вашого раціону, тому що вони багаті поживними речовинами, такими як клітковина і корисні жири, які допомагають вашому організму працювати в кращому вигляді.
Читати такожТофу: отрута або користь для здоров'я?
У сирому вигляді насіння гарбуза знаходиться в твердій білій оболонці, але при розкритті, можна виявити більш дрібне зелене насіння, які ви, швидше за все, знайдете в магазинах. 30 грам очищених гарбузового насіння містить 163 калорії і:
Насіння гарбуза також багаті вітамінами і мінералами. 30 грам містить:
Насіння гарбуза також має антиоксидантні властивості. Антиоксиданти допомагають боротися з вільними радикалами, які є частинками, які можуть пошкодити ваші клітини і призвести до серйозних захворювань, таких як хвороби серця та рак.
"Насіння гарбуза багате антиоксидантними поживними речовинами, які захищають насіння від псування, і ці антиоксиданти потенційно можуть зменшити хронічні захворювання у людей",-говорить Джудіт Вайлі-Розетт, доктор медичних наук, професор епідеміології та ендокринології в медичному коледжі Альберта Ейнштейна.
Вживання в їжу насіння гарбуза може поліпшити здоров'я серця, тому що вони можуть допомогти знизити рівень холестерину, який може привести до проблем з серцем, якщо він буде занадто високим. Це тому, що гарбузове насіння багаті ненасиченими жирами і мало насиченими.
"Ненасичені жири в насінні гарбуза допомагають знизити рівень холестерину ЛПНЩ», - говорить Уайлі-Розетт. Підвищений рівень ЛПНЩ або ліпопротеїнів низької щільності може викликати високий рівень холестерину.
Гарбузове насіння також може допомогти знизити кров'яний тиск, що може зменшити ризик серцевого нападу або інсульту. Це пов'язано з тим, що масло з насіння гарбуза допомагає вашому організму виробляти більше оксиду азоту, хімічної речовини, яка допомагає вашим кровоносним судинам розширюватися і дозволяє крові легше текти по вашому тілу.
Невелике дослідження 2019 року показало, що у жінок в постменопаузі, які щодня приймали добавки з маслом насіння гарбуза, артеріальний тиск значно знижувався після шести тижнів лікування. Щоб зміцнити здоров'я серця, Вайлі-Розетт рекомендує їсти жменю гарбузового насіння приблизно три рази на тиждень.
Багато поживних речовин в насінні гарбуза можуть підтримувати стабільний рівень цукру в крові. Це пов'язано з тим, що насіння гарбуза багаті клітковиною - поживною речовиною, яка допомагає уповільнити засвоєння цукру вашим організмом.
З цієї причини клітковина в насінні гарбуза може допомогти стабілізувати рівень цукру в крові, що може бути особливо корисно для людей з діабетом. Важливо контролювати рівень цукру в крові, тому що з часом високий рівень цукру в крові може призвести до пошкодження нервів, органів і кровоносних судин.
Насіння гарбуза також багаті магнієм, який знижує рівень цукру в крові у людей з діабетом.
Необхідні додаткові дослідження, щоб побачити, як насіння гарбуза впливає на сперму, але в декількох дослідженнях на тваринах було показано, що насіння покращує якість сперми за рахунок зменшення кількості пошкоджених або аномальних сперматозоїдів. Насіння гарбуза були особливо корисними для відновлення якості сперми у тварин, які пройшли хіміотерапію або пошкодили яєчка.
Насіння гарбуза може поліпшити якість сперми частково через високий вміст в ньому цинку. Цинк допомагає збалансувати рівень тестостерону, який важливий для створення високоякісної сперми. Дослідження показують, що у людей з низьким рівнем цинку може бути менше тестостерону і більше аномалій в спермі.
Щоб сон був більш спокійним, можна з'їсти на ніч жменю гарбузового насіння.
У насінні гарбуза багато L-триптофану, амінокислоти, яка сприяє сну. Це пов'язано з тим, що триптофан допомагає організму виробляти серотонін і мелатонін, два нейрохімічних речовини, які допомагають регулювати цикл сну.