Нове дослідження показує, що дієта з високим вмістом цукру фруктоза може перешкодити правильному функціонуванню імунної системи.
Фруктоза-це натуральний цукор, який міститься у фруктах, меді та деяких овочах, таких як спаржа та кабачки. Ці типи фруктозного цукру можуть сприяти здоровому харчуванню, оскільки фрукти та овочі зазвичай містять менше цукру, ніж оброблені цукровмісні продукти.
Кукурудзяний сироп з високим вмістом фруктози (HFCS), з іншого боку, є штучним підсолоджувачем, виготовленим з кукурудзяного крохмалю. У другій половині минулого століття багато виробників напівфабрикатів і безалкогольних напоїв, особливо в Сполучених Штатах, швидко почали вибирати HFCS для підсолоджування своїх продуктів через їх низьку вартість, повідомляє Medical News Today.
Експерти в галузі охорони здоров'я розходяться в думках щодо того, чи є HFCS більш шкідливим, ніж інші цукру.
Читати такожЯк позбутися від сильної тяги до цукру-рада лікарів
Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) заявляє, що вони не бачили жодних доказів того, що продукти, що містять HFCS, менш безпечні, ніж продукти, що містять інші підсолоджувачі.
Тим не менш, дослідження незмінно показують зв'язок між споживанням великої кількості HFCS і різними станами, такими як ожиріння, діабет і жирова хвороба печінки, не пов'язана з алкоголем.
Одна з проблем з HFCS полягає в тому, що вона міститься в багатьох оброблених харчових продуктах, у тому числі в деяких, яких люди можуть не очікувати, наприклад, в замороженій піці і заправці для салатів.
Дослідження 2019 року показало, що культивування дендритних клітин людини, які відіграють роль в імунній системі, у фруктозі призвело до посилення запалення. Проте дослідники не досліджували метаболічний механізм цього явища.
У новому дослідженні, опублікованому в журналі Nature Communications, дослідники з Медичної школи Університету Суонсі, Університету Брістоля та Інституту Френсіса Кріка в Лондоні, всі в Сполученому Королівстві, вивчили, як клітини людини і миші реагують на вплив фруктози.
Їх робота показує, що дієта з високим вмістом фруктози може порушити роботу імунної системи.
Дослідники виявили, що фруктоза викликає запалення імунної системи. Цей процес, у свою чергу, виробляє більше реактивних молекул, які пов'язані з запаленням.
Зокрема, цей цукор регулює клітинні метаболічні шляхи, сприяючи виробленню більш реактивних запальних цитокінів.
Як зазначають автори у своїй статті « " фруктоза перепрограмує клітинні метаболічні шляхи, щоб сприяти глутамінолізу і окислювальному метаболізму, які необхідні для підтримки підвищеного вироблення запальних цитокінів».
Цей тип запалення може пошкодити клітини і тканини, привести до погіршення роботи органів і систем і привести до захворювань.
"Наше дослідження є захоплюючим, оскільки воно рухає нас на крок вперед до розуміння того, чому деякі дієти можуть призвести до погіршення здоров'я», - говорить доктор Емма Вінсент, автор дослідження та науковий співробітник Брістольської медичної школи.
Дослідження також проливає світло на те, як фруктоза може бути пов'язана з ожирінням, оскільки з цим захворюванням часто пов'язане запалення.
Крім того, дослідники виявили, що фруктоза залишає клітини вразливими до «подальших метаболічних проблем». Це відкриття передбачає, що люди, які дотримуються дієти з високим вмістом фруктози, можуть бути більш схильні до ризику поганих результатів при боротьбі з інфекціями або в інших «метаболічно складних умовах».
В ході дослідження дослідники підкреслили, що особливо важливо розуміти вплив фруктози на функцію клітин, оскільки люди в усьому світі збільшили споживання HFCS.
Дослідники сподіваються, що їх результати призведуть до подальших досліджень, які можуть допомогти вченим розробити методи лікування ряду станів, включаючи рак та інфекційні захворювання.
"Дослідження різних компонентів нашої дієти може допомогти нам зрозуміти, що може сприяти запаленню та захворюванню, і що найкраще використовувати для поліпшення здоров'я та благополуччя», - говорить доктор Нік Джонс, один з авторів дослідження та імунолог з Суонсі.