Чорний чай, зелений чай, улун і пуер можуть сприяти здоровій мікробіоті кишечника. Це, в свою чергу, може допомогти запобігти дисбактеріозу кишечника, в результаті чого склад кишкових бактерій стає шкідливим.
Дисбактеріоз кишечника може збільшити ризик виникнення у людини небезпечних для життя станів, таких як рак, діабет 2 типу і ожиріння. Саме тому чай вважається тим самим еліксиром, що продовжує життя.
"Секрет криється у великій кількості поліфенолів-природних сполук, що містяться в чайній рослині", - пояснила доктор Керрі Ракстон-дієтолог.
Вона додала:»поліфеноли змінюють баланс нашої кишкової мікробіоти в бік більш сприятливих штамів, включаючи Lactobacillus, Faecalibacteria і Bacteroides".
Читати такожЗміцнює імунітет і пригнічує ракові клітини: вчені рекомендують цей трав'яний чай
Доктор Ракстон процитувала дослідження, яке показує, що поліфеноли чаю - завдяки їх ролі в «сприятливій для кишечника дієті» «можуть допомогти захистити від серцево-судинних захворювань, зниження когнітивних функцій і запальних захворювань».
Таким чином, чаювання пов'язане з більш низьким ризиком деменції, ожиріння, раку, діабету і серцевих захворювань.
«10-денне дослідження, в якому учасники щодня пили від чотирьох до п'яти чашок зеленого чаю, показало підвищений рівень біфідобактерій, здорового штаму бактерій", - сказав доктор Ракстон.
«Дослідження також довели, що поліфеноли зеленого і чорного чаю збільшують кількість Bacteriodetes phyla і зменшують кількість Firmicutes", - продовжила вона.
Це "могло бути корисним для контролю жирових відкладень«, тоді як споживання зеленого чаю»було пов'язано зі зниженням ризику ожиріння".
Вона додала: «зелений чай, улун, чорний і пуер також збільшують різноманітність бактерій, що важливо для зміцнення імунітету».«Від чотирьох до п'яти чашок чаю в день, звичайно, не так вже й складно випити», - прокоментувала доктор Ракстон.
"Обнадіює те, що зміна дієти може викликати зміну кишкових бактерій всього за один-два дні, на відміну від очікування тижнів або місяців. Так що зараз найкращий час для впровадження здорових змін (враховуючи пандемію)».
Також вважається, що чай надає " антимікробну дію на верхні відділи шлунково-кишкового тракту, а саме на ротову порожнину, стравохід і шлунок». Це може допомогти "запобігти руйнуванню зубів і неприємний запах з рота", - стверджує доктор Ракстон.
У той час як звіт ясно демонструє, яку роль чай відіграє в сприятливій для кишечника дієті, є й інші фактори.
Ключовим моментом є вживання меншої кількості оброблених харчових продуктів і вибір більшої кількості продуктів і напоїв, багатих рослинними волокнами, поліфенолами і натуральними пробіотиками.
Це може допомогти "зрушити мікробіоту кишечника в бік більш сприятливих видів".Несприятливі (і шкідливі) «патогенні види» включають «E. coli і Enterobacter cloacae».
У звіті TAP говориться, що дієта, багата поліфенолами, може зменшити кількість шкідливих бактерій в кишечнику.
Лабораторні дослідження також показали, що чай (особливо зелений чай) може врівноважити «негативні зміни кишкових бактерій, викликані дієтою з високим вмістом жирів».
"Важливо відзначити, що це дослідження тільки починається і в цілому необхідні додаткові дослідження», - підсумував д-р Ракстон.