Відомий інфекціоніст Євген Дубровський повідав, в яких випадках температуру все-таки потрібно збивати.
За його словами, це потрібно обов'язково робити, якщо термометр показує понад 39 градусів, а також у випадках, якщо лихоманка тримається кілька днів і не спадає. Доктор назвав чотири умови, коли вам потрібно використовувати жарознижувальні засоби.
"По-перше, коли вона досягає критичних значень (39,0-40,0) - тому що це вже небезпечно. По-друге, коли висока температура дуже погано переноситься, особливо у дітей (судоми, блювота, тощо). Третє - коли лихоманка постійна, тобто тримається протягом багатьох годин і не спадає. Четверте - коли лихоманка тривала. Понад 5-6 днів", - написав Дубровський на Facebook.
Лікар підкреслив, що тривала лихоманка дуже сильно виснажує організм, її не потрібно терпіти.
"Слід чітко розуміти - тривала лихоманка протягом цілого дня виснажує організм. Більш того, для вироблення захисних білків (HSP70) потрібний перепочинок від гіпертермії хоча б на декілька годин. Тоді імунні процеси знову запрацюють у повній силі. Терпіти високу лихоманку годинами - немає сенсу", - написав медик.
Доктор зазначив, що при коронавірусі температура може бути підвищеною кілька тижнів.
Читати такожЯк збивати температуру при COVID-19: лікар назвала найкращий препарат
"При ковіді лихоманка може тривати довго, до 2 тижнів і навіть більше. Такий варіант перебігу хвороби дуже поширений. Але потрібне спостереження за пацієнтом: контроль сатурації лабораторний контроль. Висока тривала лихоманка - це ненормально, і, швидше за все, буде потрібно медикаментозне втручання і додаткові обстеження", - описав ситуацію лікар.
На думку Дубровського збивати невисоку температуру - не потрібно.
"Збивати невисоку лихоманку немає сенсу. Це не впливає на патогенез захворювання. Перші 5 днів збивати високу температуру постійно – теж неправильно. Настороженість потрібна при злоякісній високій гіпертермії, особливо на тлі супутніх захворювань, яка триває понад 5 днів", - резюмував медик.