Цей скромний суперпродукт, який є чудовим джерелом життєво важливих поживних речовин, був одним з основних продуктів харчування людини з незапам'ятних часів, і його можна приготувати нескінченною кількістю способів.
За даними Держстату, українці з'їдають 270 штук на рік, включаючи споживання яєць у складі інших страв. Для порівняння: в Європі цей показник становить в середньому 350 штук, а в Африці — всього 40. Головний редактор зібрав цікаві факти про цей продукт і поспішає поділитися ними.
Вік, дієта і фактори стресу курки впливають на пігментацію шкаралупи.
Темно-жовтий жовток означає, що курка їла овочі, а більш світлий жовток вказує на дієту з пшениці та ячменю.
Чим старше курка, тим більше яйце.
Ви можете зберігати їх протягом трьох-п'яти тижнів після дати, зазначеної на упаковці.
Одне яйце містить близько 186 міліграмів холестерину. Наприклад, Міністерство сільського господарства США рекомендує обмежити наше споживання 300 міліграмами.
Завдяки суміші омега - 3 жирних кислот, цинку, вітамінів групи В і йодиду яйця можуть допомогти змінити поганий настрій і боротися з втомою. Холін, що міститься в яйцях, також може поліпшити вашу пам'ять.
Якщо ви збираєтеся їсти сире тісто для печива, використовуйте пастеризовані яйця, які не піддаються ризику зараження сальмонелою. Фактично, борошно може бути більш небезпечним, ніж сирі яйця.
Свіжі яйця очистити складніше.
Пити свіжі яйця сирими можна, але треба бути на 100% впевненими, що їх знесла здорова курка. Якщо на яйці є сліди курячого посліду, то його обов'язково потрібно мити. Але не можна зберігати миті яйця, так як зникає природна захисна оболонка шкаралупи від бактерій. Курячі яйця-важливе джерело білка, вуглеводів, жирів, амінокислот і вітамінів для організму — це факт.
Домашні яйця з ринку можуть бути кращими, але:
В інших випадках при такій покупці ви ризикуєте своїм здоров'ям.